رابط کاربری یا User Interface

رابط کاربری چیست؟

رابط کاربری یا همان واسط کاربری – که به انگلیسی به نام User Interface و به اختصار UI شناخته می‌شود – آن محیط گرافیکی است که کاربر ما می‌تواند آن را مشاهده کند و با آن تعامل داشته باشد. UI تمام مسائل بصری (از گرافیک‌ها و دکمه‌ها گرفته تا رنگ‌بندی و فونت) را شامل می‌شود و می‌بایست به نحوی طراحی شود که بتواند یک تجربه کاربری لذت‌بخش را برای کاربران شما فراهم نماید.
مهندسی رابط کاربری، طراحی برای ماشین ها و نرم افزارهایی مثل کامپیوتر، لوازم خانگی، دستگاه موبایل و دیگر وسایل الکترونیکی، با تمرکز روی بیشترین قابلیت استفاده و تجربه ی کاربریست. هدف این طرح هر چه ساده تر و موثرتر ساختن تعامل کاربری در مدت استفاده کاربر از سیستم برای رسیدن به اهدافش می باشد.
رابط کاربری خوب، پایان کار را بدون جلب توجه غیر ضروری به خود تسهیل می کند. طرح گرافیک و تایپوگرافی برای حمایت از کارامدی ، با نفوذ بر چگونگی انجام برخی از تعاملات کاربر و بهبود درخواست زیبایی شناسی ، مورد استفاده قرار میگیرد. زیبایی شناسی طرح ممکن است توانایی کاربران را به استفاده از عملکردهای رابط افزایش یا کاهش دهد . فرایند طراحی باید قابلیت فنی و عناصر بصری (به عنوان مثال، مدل ذهنی) را متعادل کند تا برای ایجاد سیستمی که علاوه برکارآمدی قابل استفاده و سازگار به نیازهای در حال تغییر کاربر باشد.

رابط کاربری

رابط کاربری

روند تحول

طراح رابط کاربری باید درک خوبی نیازهای کاربران داشته باشد. چندین مرحله و روند تحول در طراحی رابط کاربر وجود دارد.

 1. جمع آوری نیازهای کاربردی:
  مونتاژ لیستی از قابلیت های مورد نیاز وب سایت برای به انجام رساندن اهداف پروژه و نیازهای بالقوه ی کاربران.
 2. کاربر و عمل تجزیه و تحلیل:
  یک شکل از تحقیقات میدانی است که در آن با مطالعه ی اینکه کاربران بالقوه چطور وظایفشان را انجام میدهند تجزیه و تحلیل میشوند، وظایفی که طرح باید حمایت کند و انجام مصاحبه برای روشن شدن اهدافشان.سوالات معمول شامل:

  • کاربر می خواهد وب سایت چه چیزی را به او ارائه دهد؟
  • چگونه وب سایت فعالیت های روزانه ی کاربر، متناسب شود؟
  • کاربر چه درک فنی ای دارد و چه وب سایت های مشابهی را تا کنون استفاده کرده است؟
  • رابط چگونه به نظرمیرسد و چه نوع احساس درخواستی را در کاربر موجب میشود؟
 3. معماری اطلاعات:
  توسعه ی فرایندی یا جریان اطلاعاتی سیستم برای وب سایت ها میتواند جریانی از سایت ها باشد که در سلسله مراتبی از صفحات نشان داده میشود.
 4. نمونه سازی :
  در قالب نمونه های کاغذی یا صفحه نمایش ساده ی تعاملی. این نمونه های اولیه به منظور تمرکز بر روی رابط ، از لحاظ محتوا رشته رشته هستند.
 5. بازدید از قابلیت استفاده :
  اجازه ی بازدید یک ارزیاب از رابط کاربری . به طور کل این کار در اجرا ارزانتر از تست ان است و میتوان ان را در اوایل فرایند توسعه و برای ارزیابی نمونه های اولیه و یا مشخصات برای سیستمی که معمولا بر روی کاربران تست نمیشود استفاده کرد.
  برخی روشهای بازرسی معمول cognitive walkthrough که تمرکزش روی سادگی انجام کار با سیستم برای کاربر جدید است. Heuristic evaluation که برای شناسایی مشکلات کاربر استفاده میشود. Pluralistic walkthrough که در ان یک گروه انتخاب شده از مردم ، در راستای یک دستور کار گام برداشته و در مورد مسایل قابلیت استفاده بحث میکنند.
 6. تست قابلیت استفاده
  تست از نمونه های اولیه روی کاربر واقعی. اغلب استفاده از تکنیکی که پروتکل فکر بلند خوانده میشود، در ان شما از کاربر درخواست میکنید که درباره ی افکارش در طی آزمایشاتش صحبت کند . تست طرح رابط کاربری به طراح اجازه می دهد که درک نقطه نظر بیننده را از طرح بفهمد و در نتیجه ایجاد برنامه های کاربردی موفق تسهیل داده میشود.
 7. طرح رابط کاربر گرافیکی(GUI):
  نگاه واقعی و لمس طرح رابط کاربر گرافیکی نهایی. این ممکن است بر پایه ی یافته ها در طول تحقیقات کاربر و پالوده ی اشکالات قابلیت استفاده ی یافته شده در طی نتایج تست باشد. بسته به نوع رابطی که در حال ساخته شدن است این فرایند به طور معمول شامل برخی از برنامه های کامپیوتری به منظور اعتبار دادن به فرم ها ، ایجاد لینک ها یا انجام عمل خواسته شده می باشد.
 8. تعمیر و نگهداری سیستم :
  پس از استقرار یک رابط کاربری جدید ، گاهی ممکن است برای رفع اشکالات ، تغییر ویژگیها یا به طور کامل به روز رسانی سیستم، نیاز به تعمیرات باشد. هنگامی که یک تصمیم موجب ارتقاء رابط میشود، سیستم مجبور به اوردن نسخه ی دیگری از فرایند طرح می شود و شروع به تکرار مراحل چرخه ی زندگی رابط می کند.

یک نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

معیارهای انتخاب دامین و هاستwordpress or joomla whiceh one