خصوصیات یک وبسایت استاندارد

خصوصیات وب سایت استاندارد

چکیده

هنگامیکه یک فرد یا شرکت تصمیم میگیرد برای بیشتر شناساندن خودش در دنیای وسیع اینترنت، یک وبسایت تهیه کند، بسیاری از مسائل را در نظر میگیرد.موضوعاتی مثل قیمت تمام شده، امکاناتی که نیاز دارد در وبسایت تعبیه شود، ظاهر آن، خدمات پشتیبانی شرکت طراحی و پیاده سازی و موارد دیگر.

اما یکی از مهمترین موضوعاتی که برای موفق شدن یک وبسایت و حرکت آن در جهت پیشرفت کسب وکار باید در نظر گرفت، رعایت استانداردهای یک وبسایت در هنگام طراحی آن است. موضوعی که شامل جنبه های مختلفی میشود و این مقاله سعی دارد با پرداختن به آنها اطلاعات افراد را در این زمینه بالابرده و به آنها کمک کند از لحظه ی سفارش یک وبسایت به شرکت طراح تا تحویل و سپس پشتیبانی آن، فاکتورهای مربوط به استاندارد بودن آن را در نظر داشته باشند.

مقدمه

به طورکلی خصوصیات یک وبسایت استاندارد به دو بخش تقسیم میشود.بخش اول مربوط به ویژگی هایی است که باید در بدنه ی وبسایت و به هنگام طراحی و پیاده سازی آن را در نظر گرفت، و بخش دوم مربوط به شرایط بیرونی یک وبسایت مثل انتخاب هاست و دامین میشود. نتیجه ی تجمیع این دو شرایط در کنار هم با رعایت تمام نکات میتواند یک وبسایت استاندارد و موفق باشد.

بدنه ی یک وبسایت استاندارد چه ویژگیهایی دارد؟

امنیت : موضوعی که همواره در طراحی و پیاده سازی یک سایت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هسته و بدنه ی یک وبسایت فارغ از زبان برنامه نویسی و بانک اطلاعاتی که برای طراحی آن انتخاب میشود باید از امنیت لازم برخوردار بوده و تا حد امکان راه ورود ویروسها و خرابکاران به آن بسته بماند.
سرعت بارگذاری : از آن جائیکه کاربران خیلی زود – به طور میانگین در عرض چهار ثانیه – از سرعت کند بارگذاری یک وبسایت مأیوس شده و وبسایت دیگری را امتحان میکنند، بنابراین سرعت متوسط بارگذاری صفحات یک وبسایت استاندارد کمتر از زمان ذکرشده است.
امکان تغییر و توسعه در وبسایت : وبسایتی استاندارد است که سیستم مدیریت آن به شکلی باشد که صاحبان آن بدون نیاز مداوم به تیم طراحی و برنامه نویسی بتوانند تغییرات جزئی را در ظاهر و بدنه ی آن به وجود بیاورند.همچنین بعد از گذشت زمان و با در نظر گرفتن شرایط و گزینه های جدیدی که باید در آن تعبیه شود، امکان آن برای تیم طراحی وبسایت وجود داشته باشد.
سازگاری با موتورهای جستجو : محبوبیت گوگل نه فقط در ایران که در کل دنیا باعث شده است که یکی از شاخص های استاندارد بودن یک وبسایت، هماهنگ بودن آن با این موتور جستجو باشد.این ویژگی به معنی آن است که در طراحی یک وبسایت باید فاکتورهای بااهمیت و مؤثر در میزان محبوبیت یک وبسایت برای گوگل و اعطای رتبه ی بهتر به آن در نظر گرفته شود. این موضوع نیازمند دانش و تخصص ویژه ی تیم طراحی وبسایت است، به همین دلیل انتخاب یک گروه متخصص طراحی یکی از حساسترین انتخاب های یک شرکت برای داشتن یک وبسایت موفق است.

مهم ترین شاخص های وب سایت استاندارد چیست

کارایی و امکانات وبسایت : بسیار مهم است که امکاناتی در وبسایت تعبیه شود که باهدف از طراحی آن هماهنگ باشد.به عنوان مثال گرچه قرار دادن ماژول آب وهوا در یک وبسایت جذاب است اما هیچ هماهنگی با سایتی که وظیفه ی آن فروش محصولات الکترونیکی است ندارد.اما شاید قرار دادن سیستم محاسبه ی اقساط و تهیه ی رسید سررسید آن در وبسایتی که محصولات خود را قسطی میفروشد بسیار جذاب و مفید باشد.
قالب استاندارد : این موضوع بسیار گسترده و توجه به شاخص های استانداردسازی در آن وظیفه ی تیم طراحی است. اما به عنوان سفارش دهنده و صاحب وبسایت میتوان بعضی از این ویژگیها را در نظر گرفت به عنوان مثال:

  • طراحی Responsive که اکنون یکی از مهمترین ویژگیهای استاندارد بودن وبسایت است.
  • قرارگیری لوگوی شرکت در قسمت سمت راست(ویا چپ)بالا.
  • قرارگیری دکمه یا منوی تماس با ما در قسمت سمت چپ بالا.
  • قرارگیری منوی اصلی در بالای صفحات.
  • استفاده از گزینه ی کال تو اکشن در بالای صفحه اصلی یا Home Page.
  • استفاده از نوار جستجوی داخلی در بالای صفحات.
  • قرارگیری اطلاعاتی مثل حق کپی رایت،نقشه ی سایت و لینکهای تماس در پاورقی.
  • قرارگیری دکمه های شبکه های مجازی در پائین صفحات.

 

ویژگیهای بیرونی یک وبسایت که برای استانداردسازی باید به آنها توجه داشت:

استاندارد سازی وب سایت

• دامنه : شاید به جرئت بتوان گفت نام دامنه یا دامین مناسب یک وبسایت اولین قدم در استانداردسازی آن است.این موضوع ازآنجایی بااهمیت است که هویت یک وبسایت را پیش از ورود به آن تعیین میکند.در هنگام انتخاب نام دامنه باید ظرافت و دقت لازم را به خرج داده و مناسبترین گزینه را برگزید،چراکه اگر به دلیل انتخابی عجولانه در ادامه ی راه به هر دلیل مجبور به تعویض آن شویم،خسارات جبران ناپذیری را به اعتبار وبسایت خود وارد کرده ایم.
• هاستینگ : انتخاب یک هاست مناسب، با در نظر گرفتن ویژگیهایی که از آن انتظار میرود، یکی از مهمترین انتخابهای یک شرکت برای داشتن یک وبسایت استاندارد است.اینکه این هاست در کجای جهان واقع است چندان اهمیت ندارد، میزان امنیت، زمان UP Time و سرعت بارگذاری وبسایت ازجمله فاکتورهایی است که در استاندارد بودن و استاندارد ماندن یک وبسایت نقش مهم و اساسی دارد.
چارچوب طراحی سایت : گرچه در این خصوص باید از انتخاب های شخصی پرهیزکرده و کار انتخاب بهترین نرم افزار را به عهده ی تیم طراحی گذاشت، اما باید مطمئن بود که ساختار کد نویسی و استانداردها در آن کاملاً رعایت میشود تا درنتیجه یک وبسایت استاندارد و موفق حاصل شود.
با توجه به آنچه در بالا به عنوان شاخص های یک وبسایت استاندارد به آن اشاره شد،داشتن چنین وبسایتی نیازمند انتخابهای هوشمندانه ای به خصوص در زمینه ی تیم طراحی و پیاده سازی وبسایت است.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

فعال سازی akismet